الگوریتم های گوگل (بخش دوم)

نتایج جستجو نامربوط در گوگل

قبل از اینکه به الگوریتم های گوگل بپردازیم اجازه بدهید مقدمه ای را عنوان کنیم. اگر شما به یاد داشته باشید زمانی جستجو در گوگل داستان های خودش را داشت! با جستجوی یک عبارت یا جمله، بجای یک سایت بدردبخور صفحاتی باز می شد که اصلا ربطی به قضیه نداشتند! انبوهی از صفحات نامربوط که تنها با آوردن کلمات کلیدی گوگل را فریفته و در رتبه های اولیه قرار می گرفتند. این چیزی بود که نصیب کاربر می شد! کاربر می بایست از میان این همه صفحه تبلیغاتی بی ربط، دنبال جواب خود می گشت. بگذارید جور دیگری توضیح بدهم! در گذشته کار گوگل اینقدر پیچیده نبود. مثلا یک کاربر کلمه ای استخر را سرچ می کرد و هرچیزی که مربوط به آن بود را برایتان می آورد. از جمله آدرس استخرها، عکس استخرها، خرید و فروش بلیط استخر، اجاره خانه های استخر دار و اخبار و حوادث مربوط به استخر و غیره. کم کم برخی سایت ها آمدند و بدجنسی کردند! دیدند اگر در سایت شان کلمات بی ربط زیاد بگذارند گوگل آنها را به عنوان نتیجه برتر جستجو می شناسد. وقتی هم که در رتبه های برتر قرار بگیری که دیگر نون ت در روغن کرمانشاهی است! تبلیغات پشت تبلیغات و واریزی پشت واریزی!

در همین حال نارضایتی کاربران گوگل روز به روز بیشتر می شد تا اینکه خبرگزاری بیزینس اینسایدر که درخصوص تجارت و اخبار فن آوری مطلب می نویسد و اتفاقا مشتریان زیادی دارد دست گذاشت روی همین زخم گوگل و فشار داد! اینجا بود که گوگل به فکر افتاد که ای دل غفل چه نشسته ای!؟ آمد و یکسری بررسی انجام داد و قوانین و مقرراتی تعیین کرد که به نام الگوریتم شناخته می شود. احتمالا خود گوگل فکر می کرده که با یک الگوریتم قضیه حل و فصل می شود. اما دید که این یک الگوریتم به تنهایی کفاف کار را نمی دهد. خیلی ها آن را دور زدند و دوباره اوضاع از دست گوگل خارج شد. بنابراین گوگل دست به کار شد و الگوریتم های جدید و هوشمندانه تری اعمال کرد که به نحوی مکمل هم بودند.

ورود الگوریتم های گوگل

با روی کار آمدن این الگوریتم ها، سایت های صرفا تبلیغاتی از رتبه های بالای جستجو به زیر کشیده شدند و سایت های مفید جای آنها را گرفتند. مثلا الگوریتم پاندا به بررسی محتوای صفحات وب می پردازد و کیفیت آنها را می سنجد و اگر شما سایتی داشته باشید که مطالبش از سایت های دیگر کپی شده باشد پاندا می فهمد و می زند توی سر سایت تان و رتبه بی رتبه!

باز هم فکر نکنید گوگل با درست کردن و اعمال این الگوریتم و الگوریتم های دیگر خیالش راحت شد و رفت ی گوشه نشست نه! تازه جنگ شروع شده بود! از طرفی هرکسی دوست داشت به رتبه های اول نتایج برسد از طرفی گوگل به این راحتی به کسی میدان نمی داد! هرچه بعضی ها بیشتر تلاش کردند راهی پیدا کنند گوگل الگوریتم های خودش را آپدیت کرد و فرم های جدیدی از آن را به میانه کارزار آورد.

همانطور که گفتیم پاندا جزو اولین ها و از معروف ترین الگوریتم های گوگل است. اگرچه کارش خیلی مفید است اما هروقت کسی می خواهد از الگوریتم صحبت کند یادی از پاندا می کند چون توضیح دادنش راحت است!

باز گفتیم که پاندا چه کاری می کند! ولی اینهایی که گفتیم تمام کار پاندا نیست. اگر محتوای سایت از نظر کمی هم خوب نباشد پاندا عصبی می شود! البته اینطور هم نیست که مثلا باید این تعداد کلمه در محتوا باشد تا رضایت ایشون جلب بشه نه! ولی خب رقم ۱۰۰۰ لغت می توان را به نوعی ملاک عمل قرار داد به شرطی که کیفیت فراموش نشود!

خب پس اگر می خواهید پاندای گوگل از سایت تان راضی باشد باید از مطالب تازه و نو، اصیل و منحصر به فرد و به اصطلاح تحقیق شده استفاده کنید. البته حذف تبلیغات بیش از اندازه هم بسیار در خشنودسازی پاندا موثر خواهد بود. یادتان باشد که پاندا در عین آرام بودن و ظاهر مهربان، اگر از دست کسی عصبانی بشود و به اصطلاح از چشمش بیفتد، دیگر کارش زار است. اگر شما هم گرفتار خشم پاندای گوگل شدید اول از هرچیزی ببینید سایت تان ارزش این را دارد که اصلاح شود یا نه! چون کارتان سخت است. اگر خودتان میدانید که مطالب سایت تان کپی برداری و بدون ارزش افزوده است و هیچ موضوع اختصاصی و مطلوبی ندارد پس بهتر است کلا آن را فراموش کرده و دوباره شروع کنید.

مزرعه ی محتوا (Farm Content)

خب اینکه این موضوع چه ربطی به پاندا  و الگوریتم گوگل دارید را پس از خواندن همین مطلب متوجه خواهید شد. پس صبور باشید! با شنیدن نام مزرعه یاد زمین کشاورزی و روستا و گل و گیاه و میوه و … بیفتید اما اینجا اوضاع فرق می کنه! در اینجا منظور از مزرعه مجموعه وسیعی از کلمات، عبارات، اصطلاحات، عکس ها، فیلم ها و به طور کلی محتوایی است که تنها برای ورودی گرفتن از نتایج جستجوی کاربران در گوگل سبز شده اند! از این رو نام آن را مزرعه محتوا گذاشند. کسانی را هم که مسئول این مزرعه هستند و آن را آبیاری کرده و مراقبت می کنند!! کشاورز محتوا (Content Farmer) می نامند.

با تشکیل مزرعه محتوا و مزرعه لینک که بعدا در مورد آن توضیح خواهیم داد، یک سایت می توانست سر گوگل کلاه بگذارد و در جستجوهای کاربران خودش را به رتبه های بالاتر بکشاند. این را هم بدانید که این عبارت ریشه تاریخی دارد ولی توضیح آن در اینجا ضرورتی ندارد.

حال از کجا متوجه بشویم که پاندای گوگل ما را جریمه کرده است؟

پاندای گوگل از الگوریتم های معروف گوگل به شمار می رود که عصبانیت آن عواقب بدی برای سایت شما دارد.

هیچگونه چراغ قرمز یا نارنجی یا هررنگ دیگری وجود ندارد که با روشن شدن آن بفهمیم که پاندا یقه سایت ما را گرفته است. اما از مهمترین نشانه های آن می توان به کاهش به یکباره ترافیک ورودی به سایت از طریق گوگل اشاره کرد. این کاهش گاهی تا ۸۰ درصد هم می رسد. البته باید درنظر داشته باشید که تنها این موضوع باعث کاهش ناگهانی ترافیک ورودی به سایت نیست.

نویسنده و مترجم: مهدی محمددوست

ارسال نظر
Share via
ارسال این به یک دوست