تأثیر تکنولوژی روی خواب کودکان

کودکان یکی از بزرگترین گروههای مصرف کننده فناوری را تشکیل می دهند. یک مطالعه اخیر توسط مرکز کاهش تجاوز ماساچوست نشان داد که تا کلاس پنجم ، ۴۰٪ از کودکان دارای تلفن همراه هستند. والدین اعلام کرده اند که هدف از تلفن در این سن برای دلایل امنیتی یا ارتباط با خانواده ، اما بسیاری از والدین به فرزندانشان هدیه می دهند تا در مدرسه با دوستان خود در تماس باشند. سلسله نظرسنجی های توزیع شده در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ نشان از افزایش چشمگیر ۵ برابری دسترسی کودکان به دستگاه های تلفن همراه دارد. در ۲ دهه گذشته فناوری قابل حمل و شخصی (تلفن های همراه و رایانه) به جامعه ما معرفی شده است و اعتماد ما به این محصولات را افزایش می دهد. پیش بینی اینکه آیا این تغییر در استفاده از فناوری تأثیرات مفیدی یا مضر بر سلامتی انسان داشته باشد ، در حال حاضر دشوار است.

این سؤال به ویژه در گروههای سنی جوان تر دیده می شود ، که پیامدهای سلامتی استفاده از فناوری به خوبی مطالعه نشده است. ظهور اخیر اسباب بازی های کودکان و مبتنی بر رایانه لوحی فرصت های یادگیری جدید را فراهم می کند ، اما ممکن است پیامدهای ناخواسته بر رشد حرکتی ، فعالیت ، توجه و خواب داشته باشد. برخی از این پیامدهای سلامتی ممکن است تا اواخر بزرگسالی یا بزرگسالی آشکار نشوند. در واقع ، چندین مطالعه پیامدهای بهداشتی مرتبط با افزایش استفاده از فناوری در نوجوانان در سن کالج را نشان داده اند ، ۵ مورد شامل کاهش کیفیت خواب ، افزایش بی توجهی و افزایش شاخص توده بدنی (BMI) است.

کمبود خواب در نوجوانان با کمبود بهره وری ، افسردگی ، کمبود انرژی و عملکرد ضعیف در مدرسه همراه بوده است ..۶٫۷ یک مطالعه توسط اولسون و همکارانش در سال ۲۰۱۴ بررسی کردند که آیا استفاده از تلفن همراه در شب تاثیری در کیفیت خواب نوجوانان دارد ۱۲ تا ۲۰ سالگی این مطالعه نشان داد که ۶۲٪ از بیماران تلفن های خود را به همراه خود به رختخواب بردند ، ۳۷٪ پس از “چراغ خاموش” نوشتند و ۱ از ۱۲ نوجوان در هر شب حداقل ۲ یا بیشتر بار در وسط شب بیدار شدند. این مطالعات با هم جمع شده ، پایه و اساس کاهش کیفیت و کمیت خواب در نوجوانان را تشکیل می دهد که در هنگام خواب یا حتی پس از “چراغ خاموش” در پیام کوتاه شرکت می کنند.

ساعاتی از زمان تلویزیون با کمبود خواب و کیفیت نیز مرتبط بوده است. یک مطالعه از کودکان ۴ تا ۱۱ ساله نشان داد که افزایش زمان صفحه نمایش با افزایش اضطراب خواب ، افزایش بیدار شدن از خواب در شب و افزایش اختلال در خواب در کل همراه است .
مطالعات جمعیت کودکان همچنین نشان داده است که تماشای تلویزیون عصرانه منجر به کاهش کلی خواب در کل می شود.

یک بررسی منظم از ۳۶ مطالعه تحقیقاتی در مورد استفاده از فناوری در کودکان مکانیسم های پیشنهادی که استفاده از آن از طریق الکترونیکی قبل از خواب می تواند باعث اختلال در خواب شود. دوم ، نشان داده شده است که استفاده از رسانه ها قبل از خواب باعث برانگیختگی فیزیولوژیکی ، عاطفی یا روانی می شود. این امر در مطالعات بازی های ویدئویی و تلفن های همراه ثابت شده است. سوم ، انتشار مطالعه شده توسط رسانه های الکترونیکی ممکن است بر خواب تأثیر بگذارد.

تأثیر کیفیت / مدت خواب در رشد و بهزیستی کودک به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. خواب بی نظیر برای عملکرد بهینه در دوران کودکی از جمله سلامت ، پیشرفت ، شناخت و رفتار اساسی است. مطالعات بیشماری نشان داده اند که خواب ضعیف با مشکلات رفتاری و عاطفی در دوران کودکی و نوجوانی همراه است. کیفیت خواب ضعیف بسیار شایع است. در کودکان دارای مشکلات رفتاری یا عاطفی مانند اضطراب ، افسردگی یا اختلال نقص توجه / بیش فعالی (ADHD). کیفیت نامناسب خواب ، به نوبه خود ، می تواند عملکرد ذهنی و جسمی را به خطر بیاندازد.
استفاده مکرر از فن آوری روزانه در هفته در خواب با اثرات منفی قابل توجهی بر پارامترهای خواب چندگانه همراه بود. بهبود بهداشت خواب از طریق مدیریت بهتر فن آوری می تواند موجب تقویت سلامتی و رفاه نوجوان شود.

ارسال نظر
Share via
ارسال این به یک دوست