نقش تکنولوژی در زندگی انسان (روابط انسانی)

نقش تکنولوژی در زندگی انسان از جنبه های مختلفی قابل بررسی است در ابتدا باید منظور خود از تکنولوژی را بیان کنیم،در اینجا منظور از تکنولوژی وسایل ارتباط جمعی و اینترنت و شبکه های اجتماعی و گوشی های هوشمند و تکنولوژی هایی از این دست می باشد.

 

 این تکنولوژی خیلی سریع تر و آسان تر و کم هزینه تر است و بی دردسر تر از هر یک از انواع تکنولوژی های کنونی بشر در دسترس همگان می تواند قرار بگیرد بنابراین تعداد افرادی که با آن سر و کار دارند و تحت تاثیر آن قرار می گیرند بسیار بیشتر از سایر فناوری‌هایی است که به دلیل قیمت بالا و لاکچری بودن تنها در اختیار عده ای افراد ثروتمند قرار دارد.

 

زندگی انسان جنبه های مختلف دارد، می توان به دو بخش زندگی فردی و زندگی اجتماعی انسان به طور مجزا پرداخت و آثار و نتایج این تکنولوژی همه گیر را در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان بررسی نمود.

 

در بعد اجتماعی یکی از شاخصه ها روابط انسانی در خانواده و جامعه می باشد که در اینجا به نقش تکنولوزی بر این بخش از زندگی انسان می پردازیم.

 

امروزه روابط انسانی در خانواده و اجتماعات بسیار سرد و کم رنگ شده است و یکی از واضح‌ترین دلایل آن گسترش اعتیاد افراد به تکنولوژی های امروز مثل موبایل و اینترنت و فضای مجازی می باشد که به طرز وحشتناکی انسان را به سمت  تنهایی حقیقی در زندگی واقعی ؛ و زندگی و روابط موهوم در جامعه مجازی و بین افراد مجازی باهویت‌های نامعلوم سوق داده است .

 

با نگاهی کوتاه به اطراف خود صحنه های اینچنینی می بینیم که شخصی در گوشه‌ای از خانه یا جامعه نشسته و موبایل به دست در عالمی دیگر غرق شده است؛ فارغ از حقایق و افراد پیرامون خود.

 

 در واقع این نوع زندگی تخیلی با دوستان مجازی انسان‌ها را در روابط رودررو بسیار ضعیف و بی اراده و بی احساس و بی مسئولیت  بارمی آورد و در واقع اعتماد به نفس انسان را در مکالمات واقعی با افراد واقعی و درمورد مسائل و مشکلات واقعی کاهش می دهد.

 

یکی دیگر از تبعات غرق شدن در فضای مجازی کمرنگ شدن ارزش های اخلاقی می باشد که به دلیل توجه بیش از حد به لایک ها و نظرات اکثریت دوستان مجازی و تمایل به جلب نظر حداکثری اتفاق می‌افتد.

 

به این ترتیب وقتی اولویت زندگی کسب نظرات مثبت دوستان مجازی شد، زندگی و روابط حقیقی معنی خود را از دست می‌دهند و کم‌کم روابط در دنیای واقعی سست و در فضای مجازی مستحکم تر می‌شود . در واقع افراد یک خانواده با هم بیگانه می شوند و با دوستان همدل و هم عقیده مجازی روابط عمیق احساس می کنند.  برطبق تحقیقات انجام شده افرادی که با این تکنولوژی ها کمتر سر و کار دارند ارتباطات بیشتر و صمیمی تری با خانواده و دوستانشان دارند و در فعالیت‌های اجتماعی پرکارتر ظاهر شده‌اند و برعکس آن هایی که خود را در پوسته تکنولوژی مخفی کرده اند و در پناه تکنولوژی ابراز وجود می کنند روابط خوب خانوادگی و اجتماعی نداشته اند.

 

در واقع ریشه بسیاری از بیماری‌های روانی، افسردگی ها و معضلات اجتماعی گرایش بیش از حد به تکنولوژی، محصور شدن انسان در دنیای درونی و غرق شدن در فضای مجازی می باشد به امید روزی که اراده انسان ها بر تلقین های  دنیای مجازی غلبه پیدا کند و انسان مالک ارتباطات و دنیای خود باشد نه برده ی فضای موهوم مجازی.

 

 

 

 

 

ارسال نظر
Share via
ارسال این به یک دوست