نقش تکنولوژی در زندگی انسان (سلامتی جسم انسان )

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

فناوری در همه ابعاد به زندگی ما سرعت بخشیده است

و تا حدودی آسایش و راحتی برای ما به ارمغان آورده است اما همین فناوری های زیادی که  در اختیار داریم، خود به نحوی باعث کاهش سلامتی شده است. در گذشته به دلیل عدم وجود تکنولوژی های جدید انجام کارهای معمول روزانه نیاز به فعالیت فیزیکی زیادی داشت و همین فعالیت موجب می شد بدن سالمتری داشته باشیم. یکی از شاخص‌های سلامتی بدن، وزن انسان است. بر اساس امار یکی از مهمترین عوامل افزایش وزن و چاقی، همه گیر شدن گوشی های هوشمند، تبلت ها، کنسول های بازی و همه آنچه به عنوان تکنولوژی زندگی ما را ساده تر و بی تحرک تر کرده است، می باشد.

 کم تحرکی و تغییر عادات غذایی نتیجه افزایش استفاده از تکنولوژی در زندگی روز مره است. بر اساس تحقیقاتی که چند سال پیش در ۲۷ کشور دنیا انجام شد،با هر ده درصد افزایش هزینه خرید گجت ها، شاهد یک درصد افزایش آمار مربوط به چاقی هستیم.

 از آثار دیگر فناوری بر زندگی انسان تغییر الگوی خواب انسان است. استفاده از گوشی‌های هوشمند به دلیل تشابه تشعشعات آن به نوری که انسان در صبح هنگام می بیند باعث بر هم خوردن نظم و الگوی خواب و کاهش خواب عمیق می شود که در بلندمدت تاثیر منفی بر سلامت انسان دارد.

 نکته دیگر اینکه افزایش استفاده از اینترنت برای به دست آوردن انواع و اقسام اطلاعات و دسترسی آسان به آنها باعث شده مغز کارایی خود را به درستی انجام ندهد و در نهایت به اصطلاح مغز تنبل شود که این امر می تواند باعث آسیب جدی در بلندمدت به سلول‌های مغزی و ایجاد بیماری‌های مغزی مثل آلزایمر و زوال عقل شود.

gps باعث چه نوع بیماری ممکن است به وجود بیاورد؟

 جالب است بدانید حتی استفاده از GPS ممکن است باعث بروز زودهنگام این بیماری ها شود.طبق تحقیقات دانشگاه مک گیل استفاده بلند مدت از GPS در عملکرد حافظه بلند مدت تاثیر منفی دارد. ناحیه ای در مغز به نام هیپوکامت وظیفه  GPS را برعهده دارد و با جایگزین شدنGPS عملا بلا استفاده می‌ماند و تاثیر منفی بر روی ذهن به جا می گذارد. در دانشگاه میشیگان به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده بیش از حد از GPSمی تواند منجر به شروع زودهنگام آلزایمر و زوال عقل در سنین پایین تر گردد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ارسال نظر
Share via
ارسال این به یک دوست