نقش تکنولوژی در زندگی انسان ( سلامت ذهن و روان انسان )

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

  تکنولوژی در بسیاری از جنبه ها باعث افزایش رفاه و آسایش زندگی شده است اما علاوه بر آثار مثبت، تکنولوژی دارای آثار مخرب در ابعاد مختلف می باشد.

 تعدادی از آثار مخرب تکنولوژی های نوظهور بر ذهن انسان در ادامه مطرح می شود

افسردگی :

بر اساس تحقیقات محققان سوئدی کاربرانی که وابستگی بیش از اندازه به تلفن همراه خود دارند در معرض افسردگی هستند و یا علائم افسردگی دارند

اعتیاد :

استفاده بیش از حد از تکنولوژی نوعی اعتیاد نوین برای شخص رقم می‌زند که در واقع به دلیل زیاده روی استفاده کنترل نشده از ابزارهای ارتباطی نوین و ایجاد نوعی الگوی فکری در فرد اتفاق می‌افتد .

کاهش آستانه صبر :

به دلیل دسترسی ساده و آسان به انواع سایت ها  و اطلاعات و با افزایش سرعت اینترنت ،کاهش زمان در بارگذاری اطلاعات و دستیابی به آنها ایجاد وقفه یا کندی در اجابت درخواست فرد عذاب آور خواهد بود و منجر به خشم و پرخاش خواهد شد.

کاهش خلاقیت :

 محققان به این نتیجه رسیده اند که هر چه منابع کمتری در اختیار انسان باشد قدرت خلاقیت بیشتر پرورش می یابد اما امروزه تکنولوژی در بسیاری از زمینه های طراحی و هنر تاثیر زیادی گذاشته و کار را بسیار آسان کرده است به نحوی انسان را تبدیل به برده ماشین کرده است و قدرت خلاقیت را به شدت کاهش داده است

انحراف ذهن با خبرهای دروغین :

روز به روز به شماره رسانه‌های دنیا افزوده می شود که بسیای از آنها با جعل اخبار و اطلاعات سعی در کنترل هدایت ذهن کاربران خود دارندبازیابی و در نهایت موجب انحراف اذهان عمومی از واقعیت های  موجود می شوند .

کاهش تمرکز :

موسسه ای در کانادا طی پروژه ای تحقیقاتی این موضوع را ثابت کرده است که فدرت تمرکز در ارتباط یکسره با تکنولوزی کم میشود در این پروژه قدرت یاداوری و به خاطر سپردن به ماهی قرمز تشبیه شده است زیرا ماهی قرمز حافظه بسیاری کوتاهی دارد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ارسال نظر