ویندوز ۱۰ روی ARM چه تفاوتی دارد .

Windows 10 on ARM

پایدار ویندوز ARM ساخته است.

مایکروسافت به تازگی نسخه ای از ویندوز ۱۰ را راه اندازی کرده است که روی سخت افزار ARM با قدرت کم کار می کند. برخلاف ویندوز RT ، نسخه ویندوز ۸ که از Surface and Surface 2 اصلی بهره می برد ، این یک نسخه کامل ویندوز ۱۰ با یک لایه شبیه سازی است که به آن اجازه می دهد تا برنامه های دسک تاپ سنتی را از خارج از فروشگاه ویندوز اجرا کند.

چرا مایکروسافت ویندوز ۱۰ را روی ARM قرار می دهد؟
ARM یک نوع متفاوت از معماری پردازنده از معماری استاندارد Intel x86 و ۶۴ بیتی اینتل است که امروزه در رایانه های شخصی استفاده می شود. (حتی AMD تراشه هایی را تولید می کند که با معماری اینتل سازگار است.) دستگاه های تلفن همراه مانند آیفون ، آی پد و تلفن های آندروید – به همراه بسیاری از دستگاه های کوچکتر – دارای تراشه های ARM به جای تراشه های اینتل در داخل خود هستند.

رایانه های شخصی ARM کم مصرف نسبت به رایانه های سنتی x86 دارای مزایایی هستند (که بیشتر دسک تاپ و لپ تاپ هایی هستند که امروزه از آنها استفاده می کنیم). رایانه های شخصی ARM دارای قابلیت اتصال سلولی LTE هستند که اغلب عمر باتری بهتری نسبت به CPU های Intel و AMD دارند و سخت افزار برای تولید کنندگان ارزانتر است.

مایکروسافت دوست دارد ویندوز ۱۰ روی سخت افزار ARM کار کند تا بتواند از این مزایا بهره ببرد. مطمئناً شما به زودی از میز رومیزی ARM استفاده نخواهید کرد ، اما ARM می تواند یک انتخاب عالی برای رایانه های لوحی ، ۲ تبدیل در ۱ و حتی لپ تاپ های کوچکتر باشد.

مایکروسافت به جای ایجاد نسخه محدودتر ویندوز برای این پلتفرم ، مانند آنچه که با ویندوز RT شکست خورده است ، تصمیم گرفته است نسخه کاملی از ویندوز ۱۰ را برای سخت افزار ARM منتشر کند ، نسخه ای که حتی می تواند برنامه های سنتی دسکتاپ ویندوز را نیز اجرا کند.

دستگاه های بدست آمده به صورت “همیشه متصل” طراحی شده اند و تا ۲۰ ساعت استفاده فعال و ۷۰۰ ساعت “آماده به کار متصل مدرن” وعده می دهند. آنها حتی می توانند نرم افزار سنتی دسکتاپ ویندوز را اجرا کنند.

مایکروسافت برای اولین بار از همکاری با Qualcomm برای ایجاد ویندوز در ARM در WinHEC در دسامبر سال ۲۰۱۶ خبر داد.

این می تواند برنامه های دسک تاپ x86 را اجرا کند
اینها دوباره ویندوز RT نیستند. ویندوز RT به شما امکان نمی دهد نرم افزار سنتی دسک تاپ را اجرا کنید. حتی برنامه نویسان برنامه نویسی رومیزی خود را برای پردازنده های ARM و ارائه آنها به کاربران ، توسعه دهندگان را مسدود کرده است. ویندوز RT فقط برنامه های Windows 8 Store را مجاز می کند.

ویندوز ۱۰ در ARM کاملاً متفاوت است. این تجربه کامل دسکتاپ ویندوز است. مایکروسافت یک لایه شبیه ساز ویژه ایجاد کرده است که به برنامه های رایانه رومیزی ۳۲ بیتی اجازه می دهد تا روی پردازنده های ARM کار کنند ، بنابراین همه چیز باید “فقط کار کند”. مایکروسافت حتی نسخه ای از ویندوز ۱۰ حرفه ای را در ARM نشان داد ، و گفت که از کلیه ویژگی های پیشرفته معمول مورد نظر در ویندوز ۱۰ حرفه ای پشتیبانی می کند.

تقلید برای کاربران و برنامه هایی که اجرا می کنند کاملاً شفاف عمل می کند. این نرم افزار از همان WOW (Windows on Windows) استفاده می کند که ویندوز امروز برای اجرای برنامه های ۳۲ بیتی در نسخه های ۶۴ بیتی ویندوز از آن استفاده می کند. با این حال ، شبیه سازی x86-to-ARM کاملاً در نرم افزار اتفاق می افتد.

با این حال ، این شبیه سازی نرم افزار می تواند یک مسئله باشد. در حالی که مایکروسافت ویندوز ۱۰ را در ARM با اجرای نسخه دسک تاپ فتوشاپ نشان داد ، و گفت که “پردازش کاملاً خوبی” در پردازنده Qualcomm دارد ، تقریباً مطمئناً تقاضای برنامه های دسک تاپ در مقایسه با اجرای آنها روی یک سیستم Intel یا AMD کاهش یافته است. باید منتظر بمانیم که هنگام انتشار ویندوز ۱۰ در ARM ، معیارهای عملکرد را ببینیم.

با این حال از شبیه ساز پریشان نشوید. این فقط یک سیستم عامل شبیه سازی ویندوز ۱۰ نیست. هسته ویندوز ، درایور سخت افزار و تمام برنامه های همراه با ویندوز کد ARM بومی هستند. برنامه های جهانی Windows Platform (UWP) از ویندوز فروشگاه نیز برنامه های بومی ARM هستند. شبیه ساز فقط هنگام اجرای نرم افزار سنتی دسکتاپ x86 ویندوز استفاده می شود.

بخش اعظم این اطلاعات از ویدیویی است که مایکروسافت در طول BUILD 2017 منتشر کرده است.

پشتیبانی از دستگاههای سخت افزاری قدیمی تر ممکن است یک مشکل باشد
در حالی که ویندوز ۱۰ در ARM می تواند برنامه های رایانه ای رایانه ای را تقلید کند ، قادر به نصب درایورهای سخت افزاری که برای سیستم عامل های سنتی ویندوز x86 یا x64 نوشته شده نیست. برای پشتیبانی از دستگاه های سخت افزاری مختلف ، به نسخه های ARM درایورهای سخت افزاری نیاز دارد.

مایکروسافت قول می دهد که ویندوز ۱۰ در ARM “با استفاده از درایورهای کلاس درون صندوق ، از دستگاه بسیار خوبی برای لوازم جانبی USB برخوردار باشد”. این عالی است برای لوازم جانبی مدرن USB. اما بین خطوط بخوانید: دستگاههایی که توسط درایور داخلی پشتیبانی نمی شوند ، کار نمی کنند. ابزارهای چاپگر و سایر ابزارهای درایور سخت افزار ممکن است کار نکنند. این می تواند یک مشکل برای وسایل جانبی قدیمی سخت افزار یا مبهم تر باشد.

این دستگاه ها با ویندوز ۱۰ اس عرضه می شوند
فرقی نمی کند که کدام نوع Windows CPU در حال اجرا باشد. شما با Windows 10 Home یا Windows 10 Professional تجربه کامل دسک تاپ ویندوز را تجربه می کنید ، حتی اگر از Windows 10 در ARM استفاده می کنید.

مرتبط: ویندوز ۱۰ S چیست ، و چرا متفاوت است؟

با این حال ، این ویندوز ۱۰ در دستگاه های ARM ، درست مانند لپ تاپ سرفیس مایکروسافت با ویندوز ۱۰ S عرضه می شود. ویندوز ۱۰ S نسخه محدودتر ویندوز ۱۰ است که فقط می تواند نرم افزار را از فروشگاه ویندوز اجرا کند. با این حال ، شما می توانید هزینه به روزرسانی به ویندوز ۱۰ پرو و ​​امکان نصب برنامه های دسک تاپ را بدست آورید ، درست همانطور که می توانید با ویندوز ۱۰ اس در رایانه های اینتل و AMD. تا سپتامبر ۲۰۱۸ ، بروزرسانی از ویندوز ۱۰ S به ویندوز ۱۰ پرو رایگان خواهد بود.

به عبارت دیگر ، با ویندوز ۱۰ ، ARM تنها بستر سخت افزاری دیگری است که با همان رفتار می شود – برای تحقق این امر فقط به یک لایه شبیه سازی نیاز دارد. ویندوز ۱۰ S نسخه محدود ویندوز است که می تواند بر روی هر سیستم عامل سخت افزاری اجرا شود.

چه زمانی منتشر خواهد شد؟


اولین ویندوز ۱۰ در دستگاه ARM ، Asus NovoGo خواهد بود که قبل از پایان سال ۲۰۱۷ خریداری خواهد شد. بیشتر این دستگاه های مبتنی بر ARM مانند HP Envy x2 با پردازنده Qualcomm Snapdragon 835 ، در بهار سال ۲۰۱۸ عرضه می شوند.

ارسال نظر
Share via
ارسال این به یک دوست