پرینترهای سه بعدی و تکنولوژی SLA

نمونه ای از انواع پرینترهای سه بعدی که انقلابی در صنعت پرینت به حساب می آید. پرینتری که بجای چاپ می سازد.

پرینترهای سه بعدی

طرز کار پرینترهای سه بعدی بدین گونه است که دارای سه محور آزاد حرکت می باشند. پرینتر در محور طول و عرض و ارتفاع در حرکت هستند. پرینتر های سه بعدی ابتدا مواد مصرفی را ذوب کرده و سپس از طریق نازل خود به صورت رشته های ذوب شده در کنار هم قرار میدهند و به هم متصل می کنند و شکل و طرح مورد نظر را از پایه ساخته و مرحله به مرحله در محور z یا همان ارتفاع دستگاه بالا می آید تا پرینت به پایان رسد.

دقت حرکت موتورها و توانایی قرار دادن نازل در محل مورد نظر پارامتری هست که دقت پرینترهای سه بعدی را تعیین می کند. پرینترهای ارزشمند که قابلیت تولید قطعات دقیق را دارند از استپ موتورهای دقیق تر استفاده می کنند و یکی از عوامل ایجاد طیف وسیع قیمت در پرینتر ها است.

همان طور که توضیح داده شد عوامل مختلفی در تولید قطعه توسط پرینترهای سه بعدی نقش دارند. یکی دیگر از مهمترین آنها خروجی خود نازل می باشد که در پرینترهای موجود در بازار اکثرا از نازل با خروجی با قطر ۰٫۴ میلیمتر استفاده می کنند. در پرینتر های دقیق تر از نازل های دقیق تر با خروجی ۰٫۳ و ۰٫۲ میلیمتر نیز استفاده می شود. پرینتر zmorph که این مجموعه پس از برسی های زیاد متناسب با نیاز های امروزه صنعت و تولید ایران دانسته قابلیت پشتیبانی از نازل ۰٫۲ را داشته که توانایی تولید قطعات با دقت و سطح بسیار بالا را ایجاد کرده است.

تکنولوژی SLA

در این فناوری نیز از یک مایع (رزین) برای تولید یک بخش جامد استفاده می شود. همچنین از اشعه ماورای بنفش مایع و لیزر فرابنفش برای ساخت لایه های جسم استفاده می گردد. در این تکنولوژی باریکه ای از نور لیزر UV به رزین به وسیله آینه تابیده می شود تا حجم شکل بگیرد.
پرینتر formlabs نامى آشنا در صنعت پرینترهاى سه بعدى مى باشد که در رده پرینترهاى سه بعدى SLA جایگاه ویژه اى در آمریکا و اروپا به خود اختصاص داده است. این پرینتر رزینى در سال ٢٠١۵ پر فروش ترین پرینتر رزینى جهان بوده و توانسته نیازهاى کاربران خاص خود را برطرف کند.

زمینه گسترده فعالیت این پرینترهای سه بعدى در حوضه هاى صنعت، الکترونیک، نمونه سازى دقیق، پزشکى، دندانسازى، معمارى و ماکت سازى، طلا سازى باعث شده تا این ابر پرینتر بتواند قطعاتى با دقت و ظرافت باور نکردنى تولید کند.

مواد مصرفى این پرینتر سه بعدى که به شکل هاى مختلف رزین می باشد داراى خواص و قابلیت هاى منحصر به فرد بوده که در ریخته گرى مستقیم، قطعات با مقاومت بالا، قطعات شفاف و … کاربرد دارد.

طرز کار این پرینتر که از لیزر براى ساخت قطعات استفاده می کند بدینگونه مى باشد که لیزر از طریق حرکت دقیق آیینه ها به مخزن رزین دستگاه تابانده شده و محصول نهایى ساخته مى شود.
این دستگاه ارزشمند که حاصل تکنولوژى روز کشور آمریکا مى باشد هم اینک از طریق شرکت بعد سوم در اختیار مصرف کننده هاى ایرانى قرار گرفته و این شرکت در زمینه فروش دستگاه، تامین قطعات و رزین هاى این دستگاه فعالیت مى کند.

به نحوی دیگر می توان گفت ادامه طرز کار این پرینترهای سه بعدی، تولید افزایشی مى باشد. به این صورت که پرینتر سه بعدى از یک نوع منبع تغذیه بالا مانند یک لیزر استفاده کرده و مخلوطی از ذرات ریز مواد اولیه مانند فلز، سرامیک و یا پودر شیشه را به توده ای جامد سه بعدی تبدیل می کند. در این روش معمولا از پودر مواد استفاده می شود. در این روش مواد به وسیله نور لیزر که از قبل معین شده در نرم افزار، مواد پودر مانند را با استفاده از مدل سه بعدی نمونه (به عنوان مثال یک فایل سه بعدی طراحی شده به وسیله solidwork و یا اسکن سه بعدی) بر روی سطح تولید می کند. روش قرار گیرى لایه ها در این تکنولوژی به این صورت است که نخست لایه ایی از مواد اولیه بر روی سطح قرار داده و پس از جامد شدن و خشک شدن به وسیله لیزر، لایه هاى بعدی مواد اولیه را بر روی لایه قبل قرار می دهیم و این روند تا تمام شدن قطعه مورد نظر ادامه خواهد داشت.
جنس مواد اولیه و کاربرد  SLS

این روش در مقایسه با دیگر روشهای پرینت سه بعدی یا تولید و نمونه سازى سریع می تواند مواد اولیه مختلفی را برای کاربردهای گوناگون پشتیبانی کند. موادی از جنس پلیمرها مانند فلزات می توانند به عنوان مواد اولیه چاپ به وسیله این این تکنولوژی به کار می رود که نمونه ساخته شده به وسیله این آلیاژ از استحکام بالایی برخوردار بوده و در بعضی موارد می توان این قطعات را به عنوان قطعه نهایی و قابل مصرف به کار برد.

در کل می توان گفت که تکنولوژی SLS با توجه به امتیازات بالایی که در ساخت اجسام با هندسه های پیچیده دارد، به عنوان یکی از پر کاربردترین روشهای ساخت نمونه اولیه در صنایع مختلف و همچنین به منظور تولید برخی قطعات مصرفى کاربرد دارد. همچنین امروزه این تکنولوژی در بخش و صنایع به خصوص صنایع ماشین سازى و هواپیما سازى به سرعت رو به رشد است.
شاید تنها دلیلى که باعث میشود این چاپگر سه بعدى کمتر مورد استفاده کارگاه هاى کوچک تر شود قیمت بالاى دستگاه ها و مواد اولیه مى باشد ولى توجه به امر که برخى از قطعات طراحى شده و مورد نیاز در صنعت تنها راه تولیدشان به خاطر شکل طرح، فقط پرینتر سه بعدى مى باشد استفاده از این دستگاه و نیاز به آن را در صنعت توجیه میکند.

ارسال نظر
Share via
ارسال این به یک دوست