آموزش رایگان CSS

css چیست:

زبانی است که سبک و مدل کلیه یک سند HTML را توصیف می کند.کلمه CSS مخفف عبارت انگلیسی Cascading style sheets،به معنی ‌صفحات استایل آبشاری هست. کد های سی اس اس دستوراتی هستن که توسط اون‌ها می‌توانیم تمامی خصوصیات ظاهری صفحه های‌سایت رو تعیین کنیم. بنابراین شما توسط کدهای HTML، اسکلت صفحه وب سایت خودتون رو پیاده سازی می‌کنین و با کدهای سی اس اس مشخص می‌کنین هر عنصر چه خصوصیات ظاهری‌ای باید داشته باشه.

  •  کد های سی اس اس می‌توانن تو بسیاری از کارهای تکراری، زمان طراحی و حجم کدهای سایت صرفه‌جویی کنن.
  • سه نوع سی اس اس وجود دارد،داخلی،خارجی(در یک فایل جداگانه ذخیره می شود) و درون خطی.در ادامه با هر سه نوع آن به طور کامل آشنا خواهید شد.
    این آموزش،شما را از پایه تا پیشرفته آموزش می دهد.

با یک کد کوتاه شروع کنید. برای دیدن خروجی کد،کد را در برنامه note یا هر میرایشگر متنی کپی کنید.

فایل ها را با پسوند css ذخیره و اجرا کنید.

نمونه و مثال:

body {
  background-color: lightblue;
}

h1 {
  color: white;
  text-align: center;
}

p {
  font-family: verdana;
  font-size: 20px;
}

توضیحات مثال:در کد و مثال بالا،ما برای هر عنصر خصوصیاتی را تعریف کرده ایم. مثلا برای ویزگی color(رنگ)،ما مقدار white(سفید) را اختصاص داده ایم.این تنظیمات را برای عنصر h1 اعمال کرده ایم.

syntax:

در این قسمت فقط به بخش های مورد استفاده در یک دستور سی اس اس، نحوه جدا کردن دستورات ، جایگاه دستورات و بطور کلی ساختار دستور دقت کنید.

Selector : این بخش نام عنصر HTML است که می‌خوایم استایل مورد نظر رو به اون اختصاص بدیم.

Declaration : بخشی که در میان علامت {} نوشته می شود، بخش اعلان نام دارد. در این قسمت شما باید نام خاصیت مورد نظر که می خواهید اعمال شود و مقدار آن را تعیین کنید. در این مثال خاصیت رنگ برابر با مقدار آبی است.خاصیت سایز فونت برابر با مقدار ۱۲ پیکسل است.

ارسال نظر
Share via
ارسال این به یک دوست